Estetik Diş Hekimliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde yüz estetiğinden bahsederken, ağız ve diş estetiğini hesaba katmamak artık mümkün değildir. Düzgün ve parlak bir gülümseme, toplum içinde sağlıklı, hijyenine dikkat eden ve çekici bir kişi konumu kazandırır. Dişlerin düzgünlüğü kadar diş eti estetiği ( pembe estetik)de önemlidir. Periodontoloji bu konuda yardımcı olur. Estetik tedavilerdeki amaç kişinin yaşına, cinsiyetine ve yüz şekline en uygun diş estetiğini tespit edip, en uygun tedavileri uygulamaktır. Önceliği ise sağlam dokuları maksimum korumak olmalıdır.

Ağız ve diş estetiğinde birkaç yöntem kombine olarak kullanılabilir. Ortodontik, periodontolojik, protez, diş beyazlatma ve konservatif tedavi yöntemleri hastaya göre tek olarak ya da birkaçı birden estetik diş hekimliğinde devreye girebilir.

‘Laminate’ uygulamaları estetik diş hekimliğinde önemli bir yer tutar; Bu uygulamaların amacı dişlerde minimum madde kaybı ile veya hiç madde kaybı olmadan dişlerin ön yüzüne ince bir estetik materyalin yerleştirilmesi ile maksimum estetiği sağlamaktır.

Porselen laminateler:

Kırılmalara karşı direnci ve estetik özelliği artırılmış, çok doku dostu olan porselenlerin (empress I – II ) ince bir tabaka halinde hazırlanarak, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılma işlemi ile uygulanırlar. Dişlerin ön yüzeyinde çok az bir aşındırma yapılması yeterli olmaktadır. Çok başarılı ve uzun ömürlü sonuçlar alınır.

Kompozit laminateler:

Bir gün içerisinde bitirilebilen, estetik özelliği artırılmış ışınla sertleşen kompozit materyallerinin dişlerin ön yüzeyine uygulanması ile yapılan laminatelerdir. Çoğu zaman dişlerde hiç aşındırma yapmaya gerek kalmaz. Dayanıklıkları ve ömürleri porselenler kadar fazla olmamakla beraber, 3-5 sene ağızda problemsiz olarak kalabilirler ve çok daha ekonomiktir.